Психологічний тренінг формування комунікативних навиків та асертивної поведвнки для молоді із сімей учасників бойових дій на Сході України
Дата публікації допису: Dec 18, 2019 8:40:39 AM
Доцент кафедри психології та філософії БДМУ Олеся Павлюк провела 4-6 грудня психологічний тренінг про формування навичок асертивної поведінки для молоді із сімей учасників ООС у рамках проекту "Школа майбутніх лідерів", який проходить за підтримки управління молоді і спорту та Інформаційного центру Європейського Союзу. Участь у заході взяли 90 старшокласників, батьки яких є учасниками бойових дій на сході України: 4 грудня – з Путильського, Вижницького, Заставнівського та Кіцманського районів, 5 грудня – Сокирянського, Кельменецького та Хотинського районів і 6 грудня – з Герцаївського, Новоселицького, Глибоцького та Сторожинецького районів. Метою проекту є утвердження громадянської свідомості, активної позиції молоді і відродження національно-патріотичного виховання.
Асертивність – це вміння відстояти себе у міжособистісних стосунках, поважаючи свої права і права інших людей.
Це поведінка, що поєднує внутрішню силу та ввічливість до оточуючих. Це здатність у ситуації зовнішнього тиску коректно відстоювати свої інтереси та свою лінію поведінки, спокійно відповідати «ні» на те, що вас не влаштовує та продовжувати в соціально прийнятній формі ефективно наполягати на своїх правах.
Людина може бути чудовим співрозмовником, але абсолютно губитися, коли доходить до висловлення своєї позиції чи захисту особистих інтересів. Секрет у тому, щоб стати асертивним, тобто навчитися відстоювати себе і захищати свої права у спокійній неагресивній манері.
Трапляються ситуації, у яких складно відмовитися, відкрито висловити свої почуття, попросити кого-небудь про допомогу або відстояти свої права. У таких ситуаціях люди вибирають один із трьох стилів поведінки: пасивний, агресивний або асертивний.
Зокрема, людина з пасивним стилем поведінки має такі характеристики:
- хоче усім подобатися;
- береться за будь-яку роботу;
- «шкодує» опісля;
- уникає конфліктів;
-не здатна прийняти рішення;
-не може сказати «ні».
Асертивність допомагає:
-висловити свої думки і почуття без звинувачень;
-без проблем попросити про послугу чи про допомогу;
-без почуття провини відмовитися від того, що не підходить;
-краще зрозуміти почуття і проблеми інших людей;
-легше знаходити шляхи до порозуміння;
-підтримувати рівноправні стосунки;
-запобігати маніпуляціям.